YENİ ÖĞRENCİ KAYITLARI KONUSUNDA SIKINTILAR

Ana sayfa Forumlar YENİ ÖĞRENCİ KAYITLARI YENİ ÖĞRENCİ KAYITLARI KONUSUNDA SIKINTILAR

• Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    RM S. Öğretmenler Derneği
    Ziyaretçi

Azınlık Eğitimi ve Azınlık okulları Batı Trakya’da Lozan Antlaşması’ndan doğan ve buradaki azınlığın kendi kültürünü gelecek nesillere taşımasına olanak veren bir haktır. Bu eğitim içerisinde öğrenci hem kendi dinini, geleneklerini öğrenirken aynı zamanda yaşadığı ülkenin dilini de öğrenmektedir.
    Son yıllarda Azınlık okulları öğrenci yetersizliği yüzünden kapatılmaktadır. Okulu kapatılan bu köyün öğrencileri de başka bir okula yönlendirilmektedir. Gönderilecekleri yeni okul konusunda gerek kapatılan okulun encümenleri gerekse de velileri bu noktada tercih haklarının olması talep etmeleri kadar doğal bir şey olamaz. Velilere sorulmadan verilen kararlar ilgili yasaya da aykırı olduğunu söylemek gerekir. 79/2017 sayılı kararname öğrenci kayıtlarında mesafe konusunu esas alarak öğrencinin oturduğu yere en yakın okul (Bizim için Azınlık okulu) demektedir. Yetkililer tarafından en yakın okula gidilmesini önlemek için -Bunun da çeşitli sebepleri var- öne sürülen çok sınıflı okula göndererek daha kaliteli bir okulda öğrenim imkânı vermek istiyoruz sözleri doğru değildir. Birincisi 79/2017 kararnamesi bu konuda veliye imkân vermekte; fakat seçimi ona bırakmaktadır. O halde bıraksınlar da veli hür iradesiyle çocuğu konusunda kararı versin, elbette o da en az yetkililer kadar çocuğunun geleceğini düşünüyordur! İkincisi de çok sınıflı okullarda daha iyi eğitim verilir iddiası da geçerliliği şartlara bağlıdır. Bu şartlar okul binasının yeterliliği, oyun ve spor alanları, geniş sınıflar olması, kısacası okulun her bakımdan tam donanımlı olmasıdır. Aksi taktirde bunlar sağlanmadığında az sınıflı bir okulun sağlayacağı avantajları da gözardı etmemek gerekir. Kaldı ki çok sınıflı okul oluşturmak öğrencileri dar sınıflara yığmakla olamayacağı açıktır. Böyle eğitim kalitesi yükselmeyecektir. Bu onlarda biliyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.